Karlovy Vary

KARLOVY VARY (městská památková zóna) - 53 300 obyvatel V 1. pol. 14. stol. zde vznikla osada Wary. Kolem roku 1350 nechal u osady císař Karel IV. postavit lovecký zámeček na místě dnešní Zámecké věže, následně r. 1370 město získalo od císaře práva svobodného královského města. Již v r. 1522 vznikají první lázeňské budovy

Období rozmáhající se prosperity město prožívalo v 18. a 19. století, kdy sem za léčbou jezdila řada významných osobností, např. ruský car Petr I., J. W. Goethe, Friedrich Schiller nebo Ludwig van Beethoven. Tuto „zlatou éru“ Karlových Varů ukončuje 1. světová válka následovaná hospodářskou krizí, a také evropská konkurence jiných měst.

V lázních se léčí především nemoci metabolické, pohybového ústrojí a choroby trávicího ústrojí. V okolních lesích se nachází přes 100 vycházkových cest s mnohapomníky, čtyřmi rozhlednami, pavilony a dvěma lanovými dráhami. Karlovy Vary jsou a stále budou mezinárodně významným městem z hlediska lázeňství a kultury.

Základem lázní je 14 teplých minerálních pramenů (43 - 72 stupňů Celsia) tryskajících z hloubky 2 000 - 3 000 m. Nejvydatnějším a nejznámnějším pramenem je Vřídlo, kterémá teplotu 73 st. C a celkovou vydatnost 2 000 l/min.

Lázeňská specialita - Karlovarské oplatky jsou s lázeňskouatmosférou spjaty již téměř 150 let, ovšem první doklady o existenci forem na pečení,tzv. oplatnic jsou již z druhé třetiny 18. století. Při výrobě originálních oplatek sepoužívá minerální voda z karlovarských pramenů.

Představme si několik nejběžnějších způsobů léčení v Karlových Varech. Nejčastější metodou byly od středověku koupele (využíván byl nejdříve pouze pramen Vřídla).Pacientům se tehdy předepisovalo až 200 hodin koupelí! Čistota vody však byla mnohdy nedostačující, což vedlo k různým kožním a trávicím onemocněním. Dodnes velmi oblíbené jsou parní lázně a sauny, u kterých lidé věřili, že s potemodcházejí z těla i škodlivé látky. Oblíbené bylo i pouštění žilou a aplikace pijavek, kdy prý zlé síly touto cestou opouštěly tělo. Pijavky se v malé míře užívají ještědnes. Dalším oblíbeným způsobem léčby byly a stále jsou bahenní a rašelinné zábaly, které se při teplotě kolem 400C přikládají na tělo (tzv. teploléčba). A v neposlední řadězmiňme pitnou kůru. Rok 1722 znamenal, díky lékaři Davidu Becherovi, zavedení nových léčebných metod včetně požívání léčivé vody přímo

S lázeňstvím samozřejmě souvisí i kultura a sport. V Karlových Varech je k dispozici několik divadelních scén a kinosálů. Z pravidelných kulturních akcí můžetenavštívit např. mezinárodní filmový festival s jeho nezapomenutelnou atmosférou, konaný každoročně na začátku července, sjezd peřejemi řeky Teplé, nazvaný KanoeMattoni, pořádaný v červnu, v rámci kterého zdarma např. koncertují známé hudební kapely, nebo koňské dostihy konané vždy v neděli v jarních a letních měsících roku.

Ve sportu si každý také přijde na své, město nabízí mnoho aktivit - plavecký bazén Thermal, golfová hřiště, tenisové kurty, in-line dráhu aj. Za návštěvu určitě stojí Karlovarské muzeum nebo historické podzemí s jímáním Vřídla.

Ve městě se nachází mnoho památek, např. barokní kostel sv. Máří Magdaleny z let 1732 - 1736 od K. I. Dienzenhofera či Mlýnskou kolonádu z let 1871 - 1881, socha Karla IV. z roku 1850 aj. Nedaleké Krušné hory v zimě nabízejí sjezdové a běžkařské trati a pro milovníky cykloturistiky se v okolí nabízí množství tras.

Otevři fotografie
Přehraj audio
Přidej tip pro ostatní návštěvníky:
  • Kontakty
Close

Otevři v mobilu

http://www.geotrips.eu/qr/cs/pruvodce/vodacka-ohre/misto/reka-ohre-loket-az-hubertus-karlovy-vary
Close
  • Sdílej pomocí sociální sítě
  • Facebook:
    nahrávám
  • Google plus:
  • Mail:

Podpořil RF MŽP - více o projektu

Partner projektu

Partner projektu

Zpracovatel