Na den 11. února připadá památný den blahoslavené Panny Marie Lurdské. Tato úcta vznikala od roku 1858, kdy se čtrnáctileté Bernadetě Soubirousové na jihu Francie, ve městě Lurdy, zjevila Panna Marie. Následně se místo zjevení proslavilo zázračnými uzdraveními těžce nemocných lidí. Pověsti o zázračných uzdraveních na nově vzniklém poutním místě v Lurdech se začaly šířit Evropou. Koncem 19. a začátkem 20. století pronikly i na Jesenicko, kde úcta k Panně Marii Lurdské zakořenila v několika obcích a v roce 1908 se k nim zařadil i Rejvíz, kde pod skalním převisem Josefovy skály byla zbudována Lurdská jeskyně (Lourdes Grotte). Slavnostní otevření se konalo v roce 1909. Není známo, jaká mimořádná událost se v místě u Josefových skal stala. Známá je ale skutečnost, že lidé žijící v nepříznivých drsných podmínkách této horské oblasti dobře věděli o schopnostech nadpřirozené ochrany a uzdravující moci Panny Marie, prostřednictvím vybudovaných svatostánků, symbolů proseb, díků a uctívání se k ní obraceli o pomoc.
Od roku 1909 vznikala tradice vynášení sošky Panny Marie Lurdské k Lurdské jeskyni. Vždy 1. května rejvízský farář Jeroným Pavlík vyzvedl sošku z místního kostela Panny Marie a s procesím věřících ji vynesl k Lurdské jeskyni, kde ji umístil na kamenný oltář. Od tohoto dne sloužilo místo k upřímné zbožnosti, modlitbám a duchovnímu odpočinku věřících. Dobové pohlednice dokumentují, jak bylo místo skromné, ale účelně a hezky upravené. Místo u Lurdské jeskyně sloužilo pobožnostem vždy do 31. října, kdy pan farář opět s procesím věřících odnesl sošku zpět do kostela Panny Marie na Rejvízu.
Lurdská jeskyně na Rejvízu.
Zánik Lurdské jeskyně je spjat s vysídlením německého obyvatelstva a s nástupem nového totalitního režimu v roce 1948. Přes půl století bylo poutní místo zapomenuto. Obrat přišel se zrodem občanského sdružení „Příznivci kamenických a sochařských děl na Jesenicku“, kteří se svým programem obnovy zaniklých památek započali s obnovou tohoto poutního místa a to v květnu 2006. Došlo k potřebným úpravám terénu, částečnému odlesnění a vybudování nového přístupového chodníku. Z místních břidlic, kvarcitů a křemenů byl postaven nový oltář. Do parapetu oltáře byly symbolicky zazděny dva kusy bílého mramoru, zbytky dlažby z kaple sv. Anny v Horním Údolí. Nad oltář byl umístěn obraz Panny Marie Lurdské, dílo člena obč. sdružení PKSDJ. Dílo bylo dokončeno po čtyřech měsících usilovné práce, slavnostně otevřeno a vysvěceno Msgr. Antonem Ottem dne 28. září 2006. Na jaře následujícího roku zde Lesy ČR s.p. zbudovaly lavice k sezení a pan Stanislav Turek z Rejvízu nechal zhotovit popisní ceduli s historickými událostmi Lurdské jeskyně. Pěšina k obnovenému poutnímu místu byla proznačena KČT od turistického rozcestníku Starý Rejvíz. Vedle nového oltáře je v plastové nádobě uložena kronika, kde mohou návštěvníci zaznamenat své dojmy.