Boží muka po cestě od Malého Babylónu.
Dolní náměstí v Hartmanicích.
Bývalý rodinný dům továrníka Blocha. Rodina Blochova vlastnila na Hartmanicku továrny vyrábějící od poloviny 19. století do roku 1938 zrcadla, stanioly, uzávěry lahví a další.
Naše prohlídka začíná v Hartmanicích na horním náměstí.
Barokní mlýn Žežulka pod Mochovem tzv. Sterzmühle. Barokní mlýn pod Mochovem Zděný mlýn číslo 10 z druhé poloviny 18. století s roubenou obytnou částí a s dřevěnou pavlačí se zachoval díky péči lidového malíře Václava Hrabánka, který v něm řadu let žil.
Kaplička Nejsvětější Trojice na Zhůří byla postavená v roce 1999 vedle základů bývalého farního kostela na paměť vesnice a farní obce Zhůří.
Pod skálou (Vintířova skála) měl v 11. století poustevnu benediktinský mnich Vintíř, který se zúčastnil jednání mezi císařem Jindřichem III. a českým knížetem Břetislavem I.
Kostel sv. Vintíře v Dobré Vodě. Jediný tohoto zasvěcení na světě, byl postaven v roce 1706 na místě dřevěné kaple, která zde podle archeologických nálezů stávala již v 11 století.
Dominantu obce tvoří pozdně gotický kostel svaté Kateřiny z 15. století, upravovaný v 16. století, pozdější barokní úpravy byly provedeny v 18. stol.
Královácký dvorec Busil (Kriegseisenhof). Jeden z posledních králováckých dvorců na Šumavě, podobně jako ostatní dvorce tohoto typu sloužil k ochraně českého území.
Cestou po žluté dojdeme ke kříži které symbolicky stráží udolí Peklo po pravé straně a vystoupáme kolem zámečku Karlov do bývalé osady Rovina.
Městský úřad
Památník stojí na místě jednoho z posledních bojů na konci II. světové války. 5. května 1945 zde našlo smrt deset amerických vojáků 90. pěší divize, 17 Američanů bylo zraněno. V následném boji o Zhůří padlo 24 Němců, 76 bylo zajato, sedm domů shořelo a kostel přišel o střechu. V červenci 2000 byl na Zhůří odhalen žulový pomník se jmény padlých vojáků. Je to poslední z řady pomníků americké armádě v západních Čechách, avšak první věnovaný 90. pěší divizi 3. armády.
Památník padlým 1. světové války před městským úřadem.
Na horním náměstí pod čtyři sta let starou lípou stojí socha sv. Jana Nepomuckého a uprostřed náměstí kamenná kašna z první poloviny 19. století.
Umrlčí prkna u Kochánova z roku 1936 jsou posledními, která se z mnoha původně v terénu osazených dochovala. Dokládají velmi starý zvyk související s drsnou šumavskou zimou a izolovaností místních obyvatel.
Základní škola v Hartmanicích.
Zámeček byl přistavěn v polovině 19. stol. k bývalému Pscheidlovu dvorci, dnešní podobu získal r. 1868.
Železný kříž u odbočky k k Vintířově skále. Odtud budeme pokračovat po zelené značce a dojdeme až Vintířově skále a kapličce pod vrcholem Březníku (1006m).