• Domů
  • Info
  • Trasy
  • Místa
  • Seznam všech míst
  • Budova bývalého archívu

    Naproti parku stojí budova bývalého archívu.

  • Budova bývalého zemského soudu

    Budova postavená v 1. polovině 19. století je cenným dokladem stavebního vývoje ve městě Javorník po ničivém katastrofálním požáru v roce 1825. Budova byla evidentně přímo související s vládou vratislavských biskupů na zámku Jánský Vrch. Soudní budovu spojoval dvůr se sousedními budovami – vlevo s farou a bývalou věznicí (dnešní budovou č. p. 12), vpravo se sýpkou (dnešní budovou č. p. 65). Budova byla pro zemský soud funkčně rozdělena na obytnou a správní část. V současné době je budova ve vlastnictví Města Javorník.

  • Budova fary

    Klasicistní budova postavená v letech 1826-1828 s barokním jádrem v přízemí z roku 1721. Stavba nové fary byla zahájena 18. listopadu 1721. Při požáru v roce 1825 byla zcela zničena. Obnovovací práce zahájeny 1826 a ukončeny 1828. Nová budova byla rozšířena o školu, která do požáru stála vedle fary a také směrem do dvora. Ze staré budovy zůstal hlavně střed přízemí a snad i další torza. Zásluhu na obnově fary měl biskup Emanuel Schimonsky, jak to hlásá pamětní deska nad vchodem. Patrně ve 20. až 30. letech 20. století byla budova modernizována, fasáda byla zjednodušena.

  • Bývalá celnice

    Bývalá celnice nymí slouží jako pohoštění ubytování. A můžete zde nabrat síly před dalším stoupáním na Borůvkovou horu.

  • Bývalá restaurace u p. Marie Lourdské

    Po cestě minete bývalou restauraci

  • Dům Karla Ditterse z Dittersdorfu

    Pozdně barokní architektura postavená v 80. letech 18. století, radikálně opravená v letech 1990-1994. Místo, kde byl postaven dům Karla Ditterse z Dittersdorfu, patřilo původně k dvorní zahradě. Biskup Schaffgotsch (1748-1795), který byl v permanentní finanční tísni, z ní postupně odprodával pozemky na stavby domů. V roce 1780 si část pozemku zakoupil biskupský důstojník Josef Rivola, který si zde chtěl postavit dům a založit zahradu. Parcela se nacházela v těsné blízkosti okrasné zámecké zahrady a později vedle ní vznikl dolní zámecký park. Dne 7. prosince 1781 však Rivola pozemek prodal za pouhých 300 tolarů hudebnímu skladateli Karlu Dittersovi z Dittersdorfu. Dittersdorfův roční plat v té době činil 3000 zlatých. Tento přísun peněz však v roce 1785 po zavedení nucené správy na biskupské statky ustal a Dittersdorf se dostal do permanentních finančních potíží, z nichž se již nevymanil. Navíc musel často pobývat v Jeseníku, kde vykonával funkci hejtmana. V roce 1797 odešel na pozvání barona Ignáce Stillfrieda do Červené Lhoty, kde roku 1799 zemřel. Dům se stal majetkem barona Stillfrieda. Chráněnou památkou byl dům již v meziválečném období. V současné době je v objektu umístěna Základní umělecká škola Javorník. Součástí této památky je rovněž oválný altán umístěný v zahradě domu.

  • Eichendorffova vyhlídka

    Dříve než dojdeme k zámku zastavíme se místě zvaném Eichendorffova vyhlídka. Roku 1856 a 1857 se stal zámek svědkem dvou návštěv básníka Josefa von Eichendorffa, významného představitele německého romantismu. Na jeho počest je pojmenována kamenná vyhlídka před zámkem, odkud je velmi dobrý výhled do Polska, především na blízká jezera – Otmuchovské a Niské. které určitě stojí za návštěvu. Mistr pera, jehož poezie byla zhudebňena Robertem Schumanem zde sedával s cigárem v ůstech a vyhlížel do kraje.

  • Hotel pod Zámkem

    Kolem hotelu pod Zámkem, kde se můžete občerstvit z vybraných specialit hotelu. V létě je možno v kiosku zakoupit zmrzlinu a jiné dobroty

  • Hrad Rychleby

    Zříceninu gotického hradu Rychleby naleznete na skalnatém ostrohu vrchu Přilba. Písemné prameny o hradu mlčí, podle archeologických nálezů a rozboru lokality byl postaven pravděpodobně na počátku 14. století k ochraně stezky vedoucí z Javorníku do Kladska. Na protější straně údolí jej doplňovalo menší dřevohlinité opevnění dnes zvané Pustý zámek a drobný hrádek předsunutý před vstup do údolí.

  • Hřbitov Javorník

    Prohlídka pokračuje na ulici Havlíčkovu. Na místa původního, nesjtaršího Javorníku, kde ještě nebylo žádné město ani hrad. Byl jen kostel, pár metrů níže tvrz, několik chalup a snad i název osady Jawirnik. Více o historii.

  • Javornický potok

    Pěkné místo k odpočinku především v letním vedru je krátká odbočka u mostu přes Javornický potok, kde je možné sejít úzkou pěšinkou ke skalám a potoku.

  • Javorník

    Zastav se poutníče a naber nových sil v kraji, kde dodnes vládnou síly tajemna, kde v hlubokých lesích za jasných večerů můžeš potkat nadpřirozené bytosti a ve starých uličkách doznívá dupot koní a řinčení zbraní. Malebné městečko, ležící v místech, kde severní svahy Rychlebských hor přecházejí do úrodné roviny Vidnavské nížiny směrem na severovýchod k polské řece Nise. Název města je slovanského původu a je odvozen od javoru, resp. od přídavného jména javorný, tj. javorový les, vrch a podobně.

  • Javorník bývalá výletní kavárna

    Po cestě minete zajímavý dům, jehož zachovalý nápis připomíná leccos z bohémské historie dob minulých.

  • Javorník rozcestník bývalý tábor

    Z Javorníku se nejprve vydejte silnicí pod Jánským vrchem k kozcestníku bývalý turistický tábor. Vede sem zelená a červená turistická cesta i cyklotrasa č. 6044. Na rozcestníku však pokračujte dále po neznačené silnici.

  • Javorník vlakové nádraží

    Z vlakového nádraží se můžeme po krásném vyletu vrátit domů, nebo využít nabídky ubytování přímo v Javorníku a druhý den poznat další krásy okolí.

  • Javorník vápenka

    Na cestě mezi Javorníkem a Travnou se nachází nově zrekonstuovaná vápenka. Jedná se o bývalou vrchnostenskou vápenku města Javorník, kterou na jeho pozemcích, v tzv. „městském údolí“ vystavěl v roce 1833 a následně i provozoval na své náklady Josef Meigsner. Josef Meigsner pálil vápno ve vlastní režii zcela jistě až do roku 1847, kdy se dostal do finančních potíží a nestačil splácet dávky z nájmu vápenné pece. Město Javorník převzalo provozování vápenky do vlastní režie prokazatelně roku 1861 Kolem roku 1900 byla výroba vápna prvděpodobně ukončena.

  • Kaple sv. Antonína

    Dalším zastavením naučné stezky je kaple Svatého Antonína, který byl pro své výřečné kázání, po němž i zhýralci zanechávál svého života a káli se, známý zejména v Itálii. Kaple je postavena v neogotickém slohu. Na vnější straně presbytáře je dochována zazděná tabulka s daty vzniku kapličky. Vevnitř se nachází obraz sv. Antonína Paduánského, který nahradil původní obraz – kopii Marii Pomocné od Lukáše Cranacha st., dále socha P. Marie - Matky Boží a sv. Antonína s Ježíškem. Poutě se zde konají v blízkosti svátku sv. Antonína (tedy kolem 13. června). Ve Slezsku hojně uctívaný sv. Antonín Paduánský žil ve 13. století a zemřel v severoitalském městě Padova (odtud Paduánský), byl členem řádu sv. Františka z Assisi (jinak též řád menších bratří - minorité), řádu, který kázal přísnou chudobu a pokoru. Podle legendy chtěl kdysi sv. Antonín kázat ve městě Rimini, ale nenašel žádné posluchače. Obrátil se tedy k rybám, které podle legendy ihned připluly ke břehu a pozorně mu naslouchaly. Takto je často i zobrazován. Nejčastějšími atributy sv. Antonína Paduánského je kniha a lilie, dále ryba, osel a především malý Ježíšek, kterého světec ve františkánském rouchu chová v náručí.

  • Kaplička před Travnou

    Silnice se dále rozděluje. Cesta vlevo Vás zavede do Zálesí, cesta vpravo vede do Travné.

  • Kaplička u Javorníka

    Opravená kaple při silnici Vás zaujme především kovářskou prací.

  • Kašna na náměstí

    Uprostřed parčíku na náměsti se nachází kašna. V okolí radnice a štíty měštanských domů v parčíku na severní straně náměstí.

  • Kašna sv. Františka z Assisi

    Na kopci Velký Hřib na Jásnkém Vrchu je dodnes možné nalézt zbytek kamnné kašny - žulovou vanu s reliéfy zvířat a čísel po bocích a vysoký sloup na kterém původně stála socha sv. Františka z Assis zv. Serafínký. Kázání absolutní chudoby nebylo ani v jeho době nikterak populární a tak odešel do lesa kázat lesní zvěři, která mu pozorně naslouchala. Mnohem později byl prohlášen potronem ekologů.

  • Klasicistní měštanské domy

    Na serverní straně náměstí a v jeho okolí je památkově chráněno několik městských, většinou klasicistních domů z první poloviny 19. století.

  • Klasicistní měštanské domy

    Na východní straně náměstí a v jeho okolí je památkově chráněno několik městských, většinou klasicistních domů z první poloviny 19. století.

  • Kostel Nejsvětější Trojice

    Kostel Nejsvětější Trojice je po areálu zámku Jánský Vrch druhou nejvýznamnější dominantou města a městské památkové zóny. Jedná se o stavbu s barokním původem podle návrhu stavitele M. J. Kleina v letech 1716 až 1718. Město patřilo pod farní okrsek dnešního hřbitovního kostelíka sv. Kříže v Javorníku-vsi. Měšťané měli až do počátku 18. století k dispozici malý kostelík sv. Valentina. Změna nastala s příchodem faráře Gottfrieda Josefa Lorenze, který se přičinil o stavbu nového kostela a fary. V roce 1715 bylo rozhodnuto o novostavbě. Dne 29. července 1725 byl kostel vysvěcen. Farář Lorenz zemřel v roce 1733 a byl pohřben jako první v kostelní kryptě. Požár města v roce 1825 zničil věž a část střechy a kruchtu s varhanami. Opravy byly provedeny nejprve provizorně, dnešní podobu jim dal v roce 1866 javornický tesařský mistr a stavitel Alois Utner. Za zmínku určitě stojí i Mariánský sloup na náměstí z roku 1723 a klasicistní sousoší sv. Jana Nepomuckého s datem 1812.

  • Kostel Neposkvrněného Početí P. Marie

    Hlavní dominantou Travné je římskokatolický farní kostel Neposkvrněněho početí Panny Marie. Zničhonic vynořiv se, překvapí Vás především svou velikostí.

  • Kostel povýšení svatého Kříže

    Hřbitovní kostel Kostel povýšení svatého Kříže v Javorníku je datován do 13. století a je jedinou ukázkou přechodného stylu románsko-gotického na Jesenicku ve své původní podobě. Na malé kněžiště obdélníkového tvaru s křížovou klenbou je připojena lodˇ téhož půdorysu.V Kněžišti jsou na třech konzolách zachována figurální zobrazení lidských hlav. Strop byl dřevěný a pravděpodobně byl pomalován obrazy. Původně byl kostel zasvěcen sv. Kříži, sv. Barboře a sv. Heleně. Je velmi pravděpodobné, že sochy sv. Barbory a sv. Heleny ze zámeckého inventáře pocházejí ze hřbitovního kostela. O osudech vzhledu kostela v následujících stoletích chybí zprávy až do 1651, kdy se o něm ve vizitačním protokolu praví, že byl zděný jen v kněžišti, kdežto strop a střecha byly ze dřeva. Podle podobné zprávy z r. 1666 byla na střeše červeně natřená dřevěná věž se 3 zvony. Hlavní oltář byl oddělen zelenou mřížkou, byl ozdoben tabulovými obrazy a krásnými sochami. Rovněž kazatelna stojící u zdi uprostřed kostela byla pomalována obrazy. Po vystavění nového kostela sloužil kostelík dále jako hřbitovní.

  • Lékárna pod Jásnkým Vrchem

    Dvojdům pocházející z konce 19. století, ve výrazném manýristickém slohu, z dnešního pohledu cenný blok dotvářející charakter MPZ.

  • Mariánský sloup

    Mariánský sloup byl postaven na památku obětí morové epidemie, která postihla Javorník v roce 1713. Postaven byl za faráře Godfrieda Josefa Lorenze a financován (zřejmě hlavně) radním a perníkářem Augustinem Benediktem Hauckem. Skulpturu Panny Marie dělal pravděpodobně některý z tehdy četných sochařů usazených v městě Kladsku, o čemž svědčí i použitý kladský pískovec. Stojí volně na náměstí. Sloup ze slezské žuly a skulptura z kladského pískovce: výška celkem asi 6 m. Horní část tvoří skulptura Panny Marie Immaculaty v tradičním ikonografickém pojetí: došlapuje v kontrapostu pravé nohy na půlměsíc, který spočívá na zeměkouli obtočené hadem, na levé ruce nese Ježíška, v pravé drží u pasu žezlo, kolem hlavy má kovovou svatozář posetou hvězdami.

  • Muzeum Javorník

    Součástí kulturního domu je muzeum muzeum věnované hudebnímu skladateli, výbornému houslistovi a dirigentovi Karlu Dittersovi z Dittersrdorfu. Ten v roce 1769 přijal pozvání biskupa Filipa Gotharda Schaffgotsche (1716 - 1795), a přijal místo kapelníka zámeckého orchestru. Ditters za téměř třicet let pobytu v Javorníku složil na čtyřicet komických oper, čímž se stal jedním ze zakladatelů německé komické opery.

  • Městské kulturní středisko Javorníku

    Návštěvu města a okolí doporučujeme začít v Městkém kulturním středisku Javorník. Zde si můžete vyzvednout plánek města, nebo knižního průvodce městem Javorník známý i neznámy.

  • Měšťanský dům 401

    Měšťanský empirový dům asi z roku 1836 s pozdějšími úpravami. Součást původní historické zástavby města. Dům je součástí středověké zástavby města, poprvé zmiňovaného v roce 1373. Poškozen byl po katastrofách, které Javorník postihly patrně v roce 1428 po dobytí místa husity a různých povodních. Přestavbám se nevyhnul jistě po požárech v letech 1576, 1603 a se vší jistotou 1825. Dům byl nově postaven kolem roku 1836 podle plánu javornického zednického mistra Josefa Schwarze. V roce 1945 patřil dům rodině biskupského lesního rady Franze Schustera. Nyní obytný dům, jeden z řady hodnotných objektů v městské památkové zóně.

  • Měšťanský dům 403

    Měšťanský empirový dům z 2. čtvrtiny 19. století se starším jádrem a pozdějšími úpravami. Dům je součástí středověké zástavby města, poprvé zmiňovaného v roce 1373. Poškozen byl po katastrofách, které Javorník postihly patrně v roce 1428, po dobytí místa husity a různých povodních. Přestavbám se nevyhnul jistě po požárech v letech 1576, 1603 a se vší jistotou 1825, kdy byly zničeny 104 domy. V roce 1945 patřil dům krejčovskému mistrovi Rudolfu Frankemu. Nyní obytný dům, jeden z řady hodnotných objektů v městské památkové zóně.

  • Měšťanský dům 406

    Měšťanský dům z 1. poloviny 19. století s pozdějšími úpravami. Součást původní historické zástavby města. Dům je součástí středověké zástavby města, poprvé zmiňovaného v roce 1373. Poškozen byl po katastrofách, které Javorník postihly patrně v roce 1428, po dobytí místa husity a různých povodních. Přestavbám se nevyhnul jistě po požárech v letech 1576, 1603 a se vší jistotou 1825, kdy byly v Javorníku zničeny 104 domy. Dům patřil kloboučnickému mistrovi Sieglovi, v roce 1945 pekařskému mistrovi Josefu Lindenthalovi. Nyní obytný dům, jeden z řady hodnotných objektů v městské památkové zóně.

  • Měšťanský dům 407

    Měšťanský dům se středověkým jádrem (sklepy). Původně mázhausové typologie s pozdějšími úpravami. Součást původní historické zástavby města. Poškozen byl po katastrofách, které Javorník postihly patrně v roce 1428, po dobytí místa husity a různých povodních. Přestavbám se nevyhnul jistě po požárech v letech 1576, 1603 a se vší jistotou 1825, kdy byly v Javorníku zničeny 104 domy. V roce 1945 patřil dům kožešnickému mistrovi Karlu Hoffmannovi. Nyní slouží bydlení, v přízemí je maloobchod.

  • Měšťanský dům 408

    Měšťanský dům z 1. poloviny 19. století se starším jádrem a pozdějšími úpravami. Součást středověké zástavby města původní historické zástavby města, poprvé zmiňovaného v roce 1373. Poškozen byl po katastrofách, které Javorník postihly patrně v roce 1428, po dobytí místa husity a různých povodních. Přestavbám se nevyhnul jistě po požárech v letech 1576, 1603 a se vší jistotou 1825, kdy byly v Javorníku zničeny 104 domy. Roku 1945 zde bylo železářství, dům patřil Othmaru Knötigovi. V 80. letech 20. stol. byl dům vážně staticky narušen, a proto nebyl obydlen. Roku 1988 povolena modernizace již nehodnotného interiéru. Obnova trvala do roku 1992. Požadavek na zachování členění fasády nebyl dodržen. Nyní obytný dům, v přízemí prodejna.

  • Měšťanský dům 409

    Měšťanský dům z 1. poloviny 19. století s pozdějšími úpravami. Dům je součástí středověké zástavby města, poprvé zmiňovaného v roce 1373. Poškozen byl po katastrofách, které Javorník postihly patrně v roce 1428 po dobytí místa husity a různých povodních. Přestavbám se nevyhnul jistě po požárech v letech 1576, 1603 a se vší jistotou 1825. Roku 1886 byla provedena přístavba domu podle plánů javornického stavitele A. Utnera. V roce 1945 zde byl obchod Herberta Hankeho. Nyní obytný dům, v přízemí prodejna.

  • Měšťanský dům 410

    Měšťanský dům z 2. čtvrtiny 19. století s pozdějšími úpravami. Dům je součástí středověké zástavby města, poprvé zmiňovaného v roce 1373. Poškozen byl po katastrofách, které Javorník postihly patrně v roce 1428 po dobytí místa husity a různých povodních. Přestavbám se nevyhnul jistě po požárech v letech 1576, 1603 a se vší jistotou 1825. V roce 1945 patřil dům řeznickému mistrovi Karlu Felkelovi. Celková rekonstrukce včetně obnovy fasády proběhla v roce 1984. Nyní obytný dům, jeden z řady hodnotných objektů v městské památkové zóně

  • Měšťanský dům 411

    Měšťanský dům z 2. čtvrtiny 19. století se starším jádrem a pozdějšími úpravami. Dům je součástí středověké zástavby města, poprvé zmiňovaného v roce 1373. Poškozen byl po katastrofách, které Javorník postihly patrně v roce 1428 po dobytí místa husity a různých povodních. Přestavbám se nevyhnul jistě po požárech v letech 1576, 1603 a se vší jistotou 1825. V roce 1945 patřil dům Rudolfu Nierlovi a bylo v něm obuvnictví. Při opravě objektu asi v roce 1980 došlo ke zničení původního členění fasády a k odstranění většiny zdobných prvků, byla provedena zcela cizorodá škrábaná omítka.

  • Měšťanský dům 412

    Měšťanský dům z 2. čtvrtiny 19. stoletím starším jádrem a pozdějšími úpravami. Dům je součástí středověké zástavby města, poprvé zmiňovaného v roce 1373. Poškozen byl po katastrofách, které Javorník postihly patrně v roce 1428 po dobytí místa husity a různých povodních. Přestavbám se nevyhnul jistě po požárech v letech 1576, 1603 a se vší jistotou 1825, kdy byly zničeny v Javorníku 104 domy. V roce 1843 patřil objekt jistému Heckerovi. Roku 1864 koupilo dům město a zřídilo v něm dvorní špitál. V roce 1945 zde byl obchod Josefa Weisera a v 70. letech 20. století lidová škola umění. Obnova fasády a řešení statiky proběhlo v letech 1994-1995. V současné době jsou v přízemí umístěny tři prodejny, v patře bydlení, jedná se jeden z řady hodnotných objektů v městské památkové zóně.

  • Měšťanský dům 413

    Původní měšťanský dům z 2. čtvrtiny 19. století se starším jádrem a pozdějšími úpravami. Dům je součástí středověké zástavby města, poprvé zmiňovaného v roce 1373. Poškozen byl po katastrofách, které Javorník postihly patrně v roce 1428 po dobytí místa husity a různých povodních. Přestavbám se nevyhnul jistě po požárech v letech 1576, 1603 a se vší jistotou 1825, kdy byly zničeny v Javorníku 104 domy. V roce 1843 patřil dům Johannu Schrollovi. Velká rekonstrukce domu proběhla podle letopočtu ve štítu v roce 1935. Dům patřil do roku 1945 Josefu Weiserovi, který v něm měl obchod. V současné době je v přízemí umístěna prodejna, v patře bydlení, jedná se jeden z řady hodnotných objektů v městské památkové zóně.

  • Měšťanský dům 414

    Měšťanský dům z 1. poloviny 19. století s pozdějšími úpravami. Součást původní historické zástavby města. Nyní multifunkční dům.

  • Měšťanský dům 415

    Měšťanský dům z 1. poloviny 19. století s pozdějšími úpravami. Součást původní historické zástavby města. Nyní multifunkční dům, jeden z řady hodnotných objektů lemujících památkovou zónu. Hodnota tkví v původním objemu a tvaru domu.

  • Měšťanský dům 416

    Měšťanský dům z 1. poloviny 19. století s pozdějšími úpravami. Součást původní historické zástavby města. Dům je součástí středověké zástavby města, poprvé zmiňovaného v roce 1373. Poškozen byl po katastrofách, které Javorník postihly patrně v roce 1428 po dobytí místa husity a různých povodních. Přestavbám se nevyhnul jistě po požárech v letech 1576, 1603 a se vší jistotou 1825, kdy byly zničeny v Javorníku 104 domy. V roce 1843 patřil dům Meigoneschovi, který v něm měl obchod se zbožím. Roku 1932 proběhla patrně větší oprava, ke které se vyjadřovat Památkový úřad v Brně. Již před rokem 1945 zde byla městská spořitelna. V současně době zde sídlí Česká spořitelna, zbytek budovy je využíván k bydlení. Jedná se jeden z řady hodnotných objektů v městské památkové zóně.

  • Měšťanský dům 417

    Měšťanský dům z 1. poloviny 19. století s pozdějšími úpravami. Součást původní historické zástavby města. Dům je součástí středověké zástavby města, poprvé zmiňovaného v roce 1373. Poškozen byl po katastrofách, které Javorník postihly patrně v roce 1428 po dobytí místa husity a různých povodních. Přestavbám se nevyhnul jistě po požárech v letech 1576, 1603 a se vší jistotou 1825, kdy byly zničeny v Javorníku 104 domy. V roce 1843 patřil dům jistému Hankemu a 1945 zemědělci Richardu Straussovi. Kolem roku 1966 proběhla rekonstrukce, při které byla mimo jiné nevhodně upravena fasáda. V současné době je dům ve vlastnictví obce a využíván je k administrativním účelům.

  • Měšťanský dům 418

    Měšťanský dům z 2. čtvrtiny 19. století s pozdějšími úpravami. Součást původní historické zástavby města. Dům je součástí středověké zástavby města, poprvé zmiňovaného v roce 1373. Poškozen byl po katastrofách, které Javorník postihly patrně v roce 1428 po dobytí místa husity a různých povodních. Přestavbám se nevyhnul jistě po požárech v letech 1576, 1603 a se vší jistotou 1825, kdy byly zničeny v Javorníku 104 domy. V roce 1843 patřil dům rodině Oehlové a 1945 obchodníkovi Herbertu Pohlovi. Úprava parteru a nové fasády proběhla v roce 1999. Nyní je zde v přízemí prodejna potravin, zbylá část je využívána k bydlení. Jedná se o jeden z řady hodnotných objektů lemujících památkovou zónu.

  • Měšťanský dům 419

    Měšťanský dům z 2. čtvrtiny 19. století s pozdějšími úpravami. Součást původní historické zástavby města. Dům je součástí středověké zástavby města, poprvé zmiňovaného v roce 1373. Poškozen byl po katastrofách, které Javorník postihly patrně v roce 1428 po dobytí místa husity a různých povodních. Přestavbám se nevyhnul jistě po požárech v letech 1576, 1603 a se vší jistotou 1825, kdy byly zničeny v Javorníku 104 domy. V roce 1843 byl v domě Girokschův hostinec a v roce 1945 Raiffeisenkasse. Koncem 60. let 20 století bylo při výměně oken narušeno členění fasády (otlučeny šambrány a další architektonické prvky). V současné době jsou v přízemí umístěny prodejny, v patře bydlení, jedná se jeden z řady hodnotných objektů v městské památkové zóně.

  • Měšťanský dům 474

    Pozdně barokní měšťanský dům z konce 18. století se starším jádrem a pozdějšími úpravami. Dům je součástí středověké zástavby města, poprvé zmiňovaného v roce 1373. Poškozen byl po katastrofách, které Javorník postihly patrně v roce 1428 po dobytí místa husity a různých povodních. Přestavbám se nevyhnul jistě po požárech v letech 1576 a 1603. Pozdně barokně přestavěný dům (patrně na samém konci 18. století), byl částečně poškozen i při požáru v roce 1825, jeho štítová stěna však zůstala zachována. Patřil tehdy městskému mlynáři Ignazi Miltschűtzkimu. Roku 1908 byla provedena přístavba podle projektu stavitele H. Utnera. V roce 1945 patřil G. Miltschűtzkimu a cukráři J. Bősemu. V letech 1987 a 1996 byla provedena obnova fasády a 1993 proběhla adaptace podkroví na byty.

  • Nad Travnou Letiště

    Nad Travnou (734m) - důležitá křižovatka lesních, ale také turistických cest a cyklotras. Místí znalci tohle místo nenazvou jinak než Letiště. Dříve zde byly krásné výhledy k jihu na Rychlebské hory, ale i na masiv Králického Sněžníku, dnes jsou již znemožněny pro vzrostlé mladé smrky. Odpočinout si můžete v dřevěném turistickém přístřešku.

  • Náměstí Javorník

    Centrum náměstí lemovaném klasicistními měšťanskými domy a radnicí Budova radnicí v psoudomanýristickém slohu tvoří parčík s posezením a kašnou.

  • Obecní potok

    Podél silnice se vine Jarornický potok, v jedné části křižuje silnici Obecní potok přes který je mostek.

  • Odbočka k prameni p. Marie Lourdské

    Cesta ke kapli a prameni Pramen p. Marie Lourdské není příliš dobře značena a snadno ji přehlédnete. Pokud budete pokračovat od kostela po silnici vedoucí do Polska, narazíte po pár set metrech na odbočku vpravo stoupající do mírného kopce .

  • Pod Borůvkovou horou

    Z rozcestníku pod Borůvkovou horou však odbočíte doprava a čeká vás pěkná zpevněná cesta, kterou se dlouhým sjezdem dostanete až zpět do Javorníku.

  • Poutní kaple p. Marie Lourdské

    Kaple s křížovou cestou byla postavena v roce 1851. Jedná se o poutní místo. Procesí věřících přicházela z širokého okolí a z obou stran státní hranice.

  • Pramen p. Marie Lourdské

    Vpravo od kaple nás pěšinka dovede k poutnímu místu s údajně čarovnou mocí.

  • Přístřešek nad Čertovými kazatelnami

    V zatáčce asfaltové cesty značené červeně na chvíli odbočíme na zelenou značku směrem na Čertovy kazatelny. Po pár metrech uvidíme dřevěný přístřešek pro turisty, které by zde zastihla nepřízeň počasí.

  • Radnice

    Budova radnice postavená po roce 1726 v psoudomanýristickém slohu. Je součástí městské památkévé zóny a urbanistický významně celý prostor dotváří.

  • Račí údolí

    Račí údolí je jedno z nekrásnějších a zárovneň nejtajuplnějších míst Rychlebských hor. Jde o přírodní rezervaci, důvodem ochrany je zachování lesních porostů pralesovitého charakteru. Území je velmi cenné z lesnického i přírodovědeckého hlediska a nemá dosud v síti chráněných území daného regionu obdoby. Blízké okoli slouží také k rekreaci a pořádají se zde pravidelné tábory.

  • Rozcestí na Račí údolí

    Rozcestí na Račí údolí. Zde se napojíme na silnici do Javorníku.

  • Rozcestí pod Svatým Antonínem

    Od zámku vystoupáme kolem Jánského vrchu až na rozcestí pod Svatým Antonínem. Zejména v brzkých raních hodinách se nám otevřou krásné výhledy.

  • Rozcestí Čertovy kazatelny

    Z vyhlídky se můžete buď přímo sejít po zelené do račího údolí a vrátit se do Javorníku nebo pokračovat na Hrad Rychleby odkud opět sejdete na cestu zpět Račím údolím. Cesta po zelené je poměrně strmá a čeká a Vás ještě jedna vyhlídka.

  • Rozhledna na Borůvkové hoře

    Borůvková hora (899 m) jevýznamným hraničním vrcholem hlavního hřebene Rychlebských hor. Jedná se o důležitou křižovatku turistických cest. Na samotném vrcholu se nachází rozhledna, polské rozcestníky a pamětní cedule, které připomínají setkání českých a polských disidentů.

  • Studánka pod Borůvkovou horou

    Po cestě minete upravenou studánku.

  • Tančírna v Račím údolí

    V 19 století panoval v Račím údolí čilý společenský ruch a byla zde vybudována tanto secesní Tančírna, která je snad jednou z nejkrásnějších staveb celého Jesenicka. Patřila k vyhlášeným výletním místům obyvatel Javorníku i širokého okolí.

  • Travná

    Příjezd do Travné. Travná (520m) je kouzelná a klidná horská víska, rozkládající se v malebném údolí, které je ohraničeno SV rozsochou vrcholu Travná (712m) a hřebenem zvaným Horský hřbet (770m). Tato osada dnes slouží převážně k rekreačním účelům. Bývalý Krutvald patřil spíše k menším vesnicím na Frývaldovsku, ale udržoval si dost dlouho stabilní počet obyvatel, a to vzhledem ke své důležité poloze na cestě ze Slezska do Kladska. V roce 1900 měl Krutvald, v té době výhradně německá ves, 440 obyvatel v 91 domech, za první republiky se zde usadilo jenom pár českých rodin (v roce 1930 to bylo celkem 20 Čechů). Po roce 1945 a následné celkové izolaci Javornicka ztratila Travná zcela svůj někdejší význam a naopak se plnou měrou projevila její odlehlost. V roce 1950 tu bylo jenom 106 obyvatel a 84 domů. Do roku 1991 se situace ještě zhoršila, protože Travná i se Zálesím měla jenom 50 obyvatel a 19 trvale obydlených domů. Krutvald byl na počátku 14. století (datování první zmínky k roku 1290 je sporné) poměrně velkou vsí se 40 lány.

  • Vila 488

    Typická vila z 19. století v palladiovsko-manýristickém slohu. Z dnešního pohledu cenná. Je součástí okolí MPZ, urbanistický významně celý prostor dotváří. Objekt slouží nyní jako předškolní zařízení.

  • Vyhlídka u bývalé celnice

    Stoupajícími serpentýnami se dostame až k hranicím s Polskem.

  • Zámecký park

    Po nášvtěvě zámku na Jánském Vrchu doporučujeme pokračovat na romantickou prohlídku zámeckým parkem spojenou s poučnou botanickou prohlídku.

  • Zámek Jánský Vrch

    Nad městem stojí dominanta města - zámek Jánský vrch. Joseph von Eichendorff - německý romantický básník o něm napsal: Jánský vrch je úchvatné místo. Je to prastarý mocný zámek na vysoké hoře, na jejím úpatí se malebně rozkládá město Javorník. .... Z jedné strany je pohled na sklály a lesní prolákliny, z druhé nezměrný výhled na polovici Slezska.

  • Čertovy kazatelny

    Čertovy kazatelny jsou Bizardní rulové skály nad hluboce zaříznutým údolím Račího potoka s nádhernou, až jedinečnou vyhlídkou na Račí údolí, které se táhne v délce asi 7 km dole pod vyhlídkou. V jeho dolní části byla roku 1998 vyhlášena přírodní rezervace, jejímž posláním je ochrana lesních porostů pralesovitého charakteru. Chráněná plocha zahrnuje území na obou stranách Račího potoka včetně lokalit Čertovy kazatelny a Pustý zámek.

  • Menu
  • Hlavní strana
  • Obecné info
  • Trasy
  • Místa
  • Akce
  • Zavři