Výlet nás zavede na z Hartmanic na šumavské louky u Staré Hutě, do překrásného údolí meandrů řeky Křemelné a nezapomentulné výhledy z Hadího kopce u zaniklé osady Zhůří. Dále na Kochánovské pláně a údolí Peklo s jeskyní. Popsána je kratší varianta trasy vedoucí zprvu po asfaltové přes Královský dvorec Busil a ke Staré Huti (žlutá, pak jen značená cyklotrasa).
Barokní mlýn Žežulka pod Mochovem tzv. Sterzmühle. Barokní mlýn pod Mochovem Zděný mlýn číslo 10 z druhé poloviny 18. století s roubenou obytnou částí a s dřevěnou pavlačí se zachoval díky péči lidového malíře Václava Hrabánka, který v něm řadu let žil.
Horské pastviny
Cesta na Busil.
Královácký dvorec Busil (Kriegseisenhof). Jeden z posledních králováckých dvorců na Šumavě, podobně jako ostatní dvorce tohoto typu sloužil k ochraně českého území.
Dnešní majitelé královského dvorce se věnují ekologickému zemědělství a agroturistice. Kromě dnešnímu statku je zde také penzion a kemp.
Rozcestník Stará Huť je významná křitovatka turistických tras a cyklotras. Končí zde případné zkrácení klasického okruhu Na Kochánovské kdy se po delším stoupání od Královského Dvorce Busil napojuji na delší trasu.
Louky v okolí Staré Hutě na vás v dýchají pravou atmosférou Šumavy.
Na kraji lesa nedaleko rozcestníku Stará Huť se otvírají první pohledy na meandry řeky Křemelné.
V údolí Křemelné stávala typická šumavská vesnice Zhůří (620 obyvatel). Bývalá farní obec Zhůří měla ještě v roce 1946 spolu s přilehlými osadami 1100 obyvatel. Tyto osady však musely ustoupit vojenskému prostoru a byly do roku 1957 zbořeny a odstraněny.
Kaplička Nejsvětější Trojice na Zhůří byla postavená v roce 1999 vedle základů bývalého farního kostela na paměť vesnice a farní obce Zhůří.
Památník stojí na místě jednoho z posledních bojů na konci II. světové války. 5. května 1945 zde našlo smrt deset amerických vojáků 90. pěší divize, 17 Američanů bylo zraněno. V následném boji o Zhůří padlo 24 Němců, 76 bylo zajato, sedm domů shořelo a kostel přišel o střechu. V červenci 2000 byl na Zhůří odhalen žulový pomník se jmény padlých vojáků. Je to poslední z řady pomníků americké armádě v západních Čechách, avšak první věnovaný 90. pěší divizi 3. armády.
Vyhlídky z pláně pod Hadím vrchem i samotného vrchulo patří k nezapomenutelným zážitkům.
Přírodní rezervace Kepelské mokřady byla vyhlášena v roce 1995, zaujímá rozlohu 68 ha. Jedná se o vrchovištní rašeliniště a podmáčené louky, na kterých se vyskytují kriticky ohrožené druhy orchidejovitých rostlin. Ze živočichů zde byl pozorován výskyt vzácného čolka horského. Rezervace chrání prameniště několika levostranných přítoků říčky Křemelné. Pramení zde také řeky Ostružná.
Oada Keply je dnes především zemědělskou usedlostí obhospořadující okolní pole a pastviny.
Umrlčí prkna u Kochánova z roku 1936 jsou posledními, která se z mnoha původně v terénu osazených dochovala. Dokládají velmi starý zvyk související s drsnou šumavskou zimou a izolovaností místních obyvatel.
Po zelené dojdeme do Mochova. V těchto místech stála jedna z nejstarších šumavských skláren. Nyní je zde pouze několik rekreáčních chat. Roste zde několik mohutných modřínů chráněných státem.
Obec Hořejší Těšov.
Osada Chlum v údolí Pstružného potoka nedaleko Hartmanic a sestává ze dvou nenavazujících sídelních útvarů: v údolí podél potoka Volšovky a silnice II/145 je roztažen Dolní Chlum, zatímco Horní Chlum je situován výše, na východním úbočí vrchu Na Větrníku (722 m).
Ze silnice ponedlouhu odbočíme zpět na zelenou vedoucí kolem potoka Volšovka do lesa a dojdeme k jeskyni Peklo
Udolí Peklo kolem kolem potoka Volšovka v tzv. údolí Pstružného potoka. Údolí je predisponováno tektonickou linií podšumavského zlomu.
Výlet nás zavede na z Hartmanic na šumavské louky u Staré Hutě, do překrásného údolí meandrů řeky Křemelné a nezapomentulné výhledy z Hadího kopce u zaniklé osady Zhůří. Dále na Kochánovské pláně a údolí Peklo s jeskyní. Popsána je kratší varianta trasy vedoucí zprvu po asfaltové přes Královský dvorec Busil a ke Staré Huti (žlutá, pak jen značená cyklotrasa).
Zpět