Horská synagoga v Hartmanicích. Horská synagoga naproti budově základní školy byla zrekonstruována do původní podoby a v roce 2006 zpřístupněna veřejnosti. Původní stavba pochází z období kolem roku 1883. Více o historii synagogy.
V roce 1881 se Hartmanicko-kundratická židovská obec rozhodla pro stavbu synagogy, která by byla místem modliteb pro rozrůstající se židovskou komunitu z Hartmanic a okolí. Od stavitele Georga Beywla zakoupila pozemek i s jeho obytným domem, který byl později se synagogou propojen a sloužil jako židovská škola a byt rabína (domek napravo od synagogy). Během tří let vznikl objekt s velkorysými prostory a specifickými architektonickými detaily.
Synagoga však sloužila svým účelům jen pětapadesát let. Postupný odliv židovského obyvatelstva do větších měst byl následován zabráním Hartmanic Velkoněmeckou Říší. Po příchodu wehrmachtu byla zkonfiskována a přestavěna na truhlářskou dílnu. Nové spořádání zcela zlikvidovalo prostorovou charakteristiku svatostánku. Necitlivé zásahy se neodehrávaly pouze za války, ale také v následujících letech. Synagogu zbavenou veškeré důstojnosti využíval později podnik Státní lesy a statky a armádě sloužila jako sklad pneumatik.
Po listopadu 1989 byla Synagoga navrácena Židovské náboženské obci v Plzni a ta ji pro nedostatek financí nabídla k odprodeji. Majitel se několikrát změnil, až v roce 2002 zakoupil stavbu Michal Klíma, který s myšlenkou na její obnovu založil Občanské sdružení Památník Hartmanice. Nejstarším dokladem a dlouho jediným vodítkem pro rekonstrukci byla ne příliš zřetelná fotografie z poválečného období. Po mnohaletém usílí roku 2006 synagogu slavnostně otevřeli místopředseda Senátu Petr Pithart a Vrchní zemský a pražský rabín Karol Efraim Sidon. Více o rekonstrukci synagogy.